Zima zbliża się wielkimi krokami. Zatem to czas najwyższy, by przygotować swój samochód do tej pory roku. O ile w przypadku samochodów osobowych tak naprawdę wystarczy tylko wymienić opony, tak sytuacja jest trudniejsza, gdy prowadzi się firmę transportową. Dziś doradzimy Wam, jak przygotować flotę samochodów ciężarowych do zimy.
Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Bezpieczeństwo jest najważniejsze i to fakt niezaprzeczalny. Każdy pracodawca jest zobowiązany do właściwego przygotowania swojej floty samochodów do tej pory roku. Trzeba wiedzieć, że dzięki właściwemu przygotowaniu minimalizujecie ryzyko wypadków. Jednocześnie nie trzeba wcale wiele, by zyskać owo bezpieczeństwo. Na pewno wszystkie pojazdy powinny przejść przegląd. Zadbanie o stan techniczny rzeczywiście odgrywa tutaj kluczową rolę. Przegląd techniczny powinien być bardzo dokładny. Bardzo ważne jest sprawdzenie całego układu elektrycznego, który musi być w dobrej kondycji, gdyż tylko wtedy można uruchomić pojazd nawet przy bardzo niskich temperaturach. Pamiętajcie jeszcze, aby sprawdzić, czy Wasz akumulator jest sprawny. Jeżeli użytkowany jest już od 5 lat, to czas najwyższy na wymianę. Jeżeli natomiast użytkowany jest krócej, to musicie sprawdzić zarówno poziom naładowania, jak i zawartość elektrolitów. Nie zapomnijcie jeszcze o sprawdzeniu stanu technicznego przewodów, alternatora, świec zapłonowych oraz świec żarowych. Również stan układu hamulcowego musi być na 6, wykorzystując skalę ocen szkolnych. Tutaj przypominamy, że liczy się nie tylko jakość klocków hamulcowych czy tarcz, ale również zacisków. Do tego płyn hamulcowy powinien być wymieniany co 2 lata.
Wymiana opon
Droga w okresie zimowym często jest śliska, nie zawsze też drogowcy nadążają z odśnieżaniem. Kluczowe znaczenie mają więc także opony ciężarowe zimowe. Dzięki nim zyskujecie dobrą przyczepność, ale też krótszą drogę hamowania. Nie możecie zapominać, że dobre opony nie twardnieją podczas niskich temperatur, co zapewnia zdecydowanie lepszą przyczepność nawet na śniegu czy lodzie. Do tego sam dystans, jaki jest potrzebny do zatrzymania się pojazdu na śliskiej nawierzchni dzięki oponom zimowym do samochodów ciężarowych jest krótszy. Na pewno należy zwrócić uwagę na samą budowę ogumienia, które posiada specjalne rowki bieżnika. W ten sposób w trakcie jazdy, np. po śniegu, zostają one wypełnione śniegiem, co zwiększa przyczepność na ośnieżonej drodze. Opony ciężarowe zimowe renomowanych producentów pozwalają uniknąć zjawiska aquaplanningu. Przypominamy również, że w niektórych krajach skandynawskich za nieodpowiednie opony możecie otrzymać wysoką karę finansową.
Małe rzeczy, które mają wpływ na efektywność jazdy floty zimą
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że ceny paliwa są naprawdę wysokie. Z tego też powodu wielu właścicieli firm rozcieńcza paliwo wodą, co rzecz jasna może uszkodzić silnik. W żadnym wypadku nie należy rozcieńczać paliwa. Dodatkowo należy je kupować tylko na pewnych stacjach benzynowych. Właściciele diesli powinni też stosować specjalne paliwo zimowe. Dodatkowo trzeba zabezpieczyć szyby, aby nie zamarzały i nie zmniejszały widoczności. Tutaj niezbędny jest właściwy płyn do spryskiwaczy, który musi być koniecznie zimowy. Aby zapobiegać zamarzaniu uszczelek czy innych elementów gumowych należy je posmarować środkiem na bazie gliceryny. Jeżeli zauważycie, że owe uszczelki nie zapewniają już szczelności, to należy je wymienić na nowe. Podobnie zresztą jak np. pióra wycieraczek. Zimą panuje duża wilgoć, co w znaczący sposób przyczynia się do rdzewienia, choćby podwozia czy profili zamkniętych błotników. Aby uniknąć korodowania, należy je zabezpieczyć specjalnymi olejami.
Profesjonalni kierowcy na wagę złota
Do jazdy na trasach długich i to w sezonie zimowym należy zatrudniać tylko i wyłączenie doświadczonych kierowców. Dzięki temu macie większą pewność, że poradzą sobie w trudnych warunkach, które o tej porze roku zdarzają się nader często. Nie trzeba również obawiać się przestojów w pracy, które wiązałyby się ze zwiększeniem kosztów. Doświadczony kierowca rzeczywiście wie, jak zachować się na zaśnieżonej, śliskiej drodze, a przy tym wie, że w niektórych przypadkach nie można ryzykować.
[ Treść sponsorowana ]