Auto nowe czy używane – które kupić? Wady i zalety obu rozwiązań

Tytułowe pytanie zadaje sobie większość kierowców, którzy podjęli decyzję o zakupie samochodu. Jak się okazuje, odpowiedź na nie nie jest tak prosta, jakby się mogło wydawać. Każda z opcji ma bowiem swoje mocne oraz słabsze strony, a wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnych oczekiwań samego nabywcy. Mimo wszystko warto przyjrzeć się z bliska obu rozwiązaniom, dzięki czemu można podjąć bardziej świadomą decyzję.

Auto nowe czy używane – jakie rozwiązanie warto rozważyć?

Nie ma co ukrywać, że zakup samochodu to inwestycja długoterminowa. Wielu kierowców szuka więc pojazdu, który będzie służył im dobrze przez nawet kilkanaście najbliższych lat. W związku z tym pojawia się wiele pytań i wątpliwości związanych właśnie z tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze auta oraz czy postawić na nowy, czy używany pojazd.

Nowy samochód – największe zalety

Nowe auto prosto z salonu to z pewnością marzenie wielu osób. Świadomość, że jest się pierwszym właścicielem i przed nami nikt nie używał danego pojazdu jest nieporównywalna do niczego innego. Nowe samochody kojarzą nam się z prestiżem, niezawodnością, ale, niestety, także z wygórowanymi cenami, niezależnie od tego, czy mówimy o takich pojazdach jak choćby popularna Kia Sportage czy równie poszukiwany Ford Edge, czy innych markach i modelach. Największym plusem zakupu nowego auta jest to, że jest ono objęte gwarancją producenta, najczęściej na okres 5 a nawet 10 lat. Opcja nabycia nowego samochodu jest też kusząca dla kierowców, którym zależy na konkretnej konfiguracji. Chodzi zarówno o aspekty techniczne, jak i wizualne. Zamawiając auto w salonie możemy dowolnie dobierać wyposażenie, funkcje czy zmienić kolor tapicerki itp.

Jakie są wady zakupu nowego auta?

Zakup nowego samochodu niestety wiąże się ze sporym wydatkiem. Nawet jeśli mówimy o mniej renomowanych markach, musimy liczyć się z tym, że salony dysponują głównie najnowszymi modelami, przez co cena jest wygórowana. Trzeba pamiętać też o tym, że wspomniana już nowa Kia Sportage, Ford Edge, Unimog i inne tego typu pojazdy, wyjeżdżając z salonu, od razu tracą na wartości. Co więcej, w przypadku najpopularniejszych modeli na odbiór trzeba czekać często tygodniami, a nawet miesiącami, wpłacając wcześniej niemałą zaliczkę.

Zakup używanego samochodu – jakie są plusy i minusy?

Alternatywą dla nowych pojazdów jest oczywiście zakup używanego samochodu, co jest o wiele popularniejszym wyjściem. Wynika to przede wszystkim z bardzo szerokiej dostępności wszelkiego rodzaju ofert, ale także z niskiej ceny. Obecnie dobry samochód można kupić już za kilka, kilkanaście tysięcy złotych, a jeśli porównamy – dla przykładu gdy porównamy nowe egzemplarze Kia Sportage z tymi z rynku wtórnego, różnica wynosi nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. To dlatego tak dużym zainteresowaniem cieszą się choćby kilkuletnie używane auta, z niskim przebiegiem i bardzo dobrym stanem technicznym. Wiele osób wybiera samochody używane, ponieważ zależy im na konkretnym, starszym już modelu, który nie jest dostępny w salonach. Minusem zakupu pojazdu z drugiej ręki jest oczywiście spore ryzyko trafienia na nieuczciwego sprzedającego, jak i pojawienia się ukrytych usterek.

Samochód nowy czy używany – który wybrać?

Nie sposób jednoznacznie wskazać, które rozwiązanie jest lepsze. Wszystko zależy od tego, jak podejdziemy do tematu i jakie kryteria są dla nas najważniejsze. Jeśli komuś zależy na zakupie sprawnego wozu w niewygórowanej cenie, powinien poszukać go na rynku wtórnym. Jeżeli natomiast kierowca jest zainteresowany dłuższą gwarancją i skonfigurowaniem auta według własnych upodobań, wskazana jest wizyta w salonie i zakup nowego samochodu.

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.