Wypadek lub awaria autokaru — co zrobić? Jaką pomoc wezwać?

Co zrobić w przypadku wypadku autokaru na autostradzie?

Wypadki i awarie zdarzają się nie tylko samochodom osobowym, lecz również autokarom. Co należy zrobić, gdy sytuacja taka spotka pojazd, którym jedziemy? W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Jak postąpić, gdy autokar ulegnie awarii?

W przypadku awarii autokaru najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest odholowanie go lub przewiezienie go na miejsce naprawy odpowiednio przystosowanym pojazdem. Jak czytamy na stronie https://www.pomocdrogowatirwroclaw.pl/transport-niskopodwoziowy/transport-naczep/, należącej do firmy, organizującej od wielu lat transport naczep z Niemiec do Polski, do przewożenia autobusów niezbędny jest specjalistyczny sprzęt. Musi mieć on stosunkowo niską masę własną, a jednocześnie charakteryzować się wysoką wytrzymałością, by wytrzymać duży nacisk.

Jakie zasady obowiązują w trakcie holowania autokaru?

Holowanie autokaru również wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu, dostosowanego do pracy z pojazdami o dużym ciężarze. Szczegółowe zasady organizacji tego procesu podaje pomocdrogowatirwroclaw.pl, czyli Pomoc drogowa Jarex Wrocław, Zakładowa 11X/10, 50-231 Wrocław, Tel: 782 552 651. Do najważniejszych należą:

  • możliwość holowania jednego tylko pojazdu jednocześnie;
  • konieczność zachowania odpowiedniej prędkości (30 km/h w obszarze zabudowanym i 60 km/h poza nim) oraz odległości pomiędzy pojazdem holowanym i holującym (3 metry przy połączeniu sztywnym).

Pojazdy powinny ponadto zostać połączone holem w sposób, który uniemożliwia rozłączeni się w czasie jazdy. Masa pojazdu holowanego nie może też przekroczyć masy pojazdu holującego.

Jakie służby zawiadomić po wypadku autobusu?

Wypadek autokaru z pasażerami — jak należy się zachować?

Po wypadku autokaru należy niezwłocznie usunąć pojazd z jezdni. Jeżeli nie jest to możliwe, trzeba oznakować miejsce zdarzenia, ustawiając trójkąt ostrzegawczy. Powinien on znaleźć się w odległości:

  • 100 metrów od unieruchomionego pojazdu, jeżeli do wypadku doszło na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu;
  • 30-50 metrów na innych drogach poza terenem zabudowanym.

Jeżeli w wypadku ucierpieli pasażerowie lub kierowca, należy w pierwszej kolejności udzielić pomocy poszkodowanym i wezwać Policję.

Wypadek autokaru na autostradzie — najważniejsze zasady postępowania

Specyficzną sytuacją jest wypadek autokaru na autostradzie. Jeżeli do niego dojdzie, należy zapewnić pasażerom możliwość przejścia za barierkę. Trzeba też niezwłocznie zawiadomić zarządcę autostrady — wyśle on ekipę, która zabezpieczy miejsce zdarzenia. Oczywiście obowiązują przy tym wymienione wcześniej zasady, dotyczące udzielenia pierwszej pomocy oraz wezwania funkcjonariuszy.

Problemem może być odholowanie lub przewiezienie niesprawnego autokaru — jeżeli dojdzie do wypadku lub awarii na autostradzie, zadanie to trzeba powierzyć firmie, która posiada odpowiednie zezwolenie, wydane przez zarządcę drogi. Oczywiście przedsiębiorstwo takie powinno posiadać również odpowiedni sprzęt, pozwalający na holowanie lub przewóz uszkodzonych pojazdów o dużej masie.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.