Codzienna eksploatacja samochodu wiąże się z ryzykiem wystąpienia uszkodzeń czy zużycia poszczególnych części, które składają się na konstrukcję danego pojazdu. Większość kierowców zastanawia się w takich momentach, jakie części wybrać — nowe czy używane. Dlaczego warto postawić na nowe części samochodowe? Kiedy wybór używanych elementów może okazać się dobrą decyzją? Wyjaśniamy!
Nowe części do samochodu — kiedy warto na nie postawić?
Podjęcie decyzji o wyborze nowych części samochodowych lub postawieniu na auto części używane to wybór, który wiąże się z szeregiem czynników, takich jak wiek samochodu czy jego przebieg — wpływają one bowiem na zwiększające się ryzyko awarii, a także znacznie kosztowniejsze przeprowadzenie naprawy. Jednak postawienie na nowe części samochodowe jest dobrą decyzją, kiedy chodzi o elementy wpływające bezpośrednio na bezpieczeństwo pasażerów w trakcie jazdy. Zalicza się do nich części, takie jak podzespoły układu hamulcowego czy podzespoły układu kierowniczego, a także układ zawieszenia. Ponadto zgodnie z polskim prawem, konieczna jest wymiana uszkodzonych części układu wydechowego na nowe — ma to na celu zmniejszenie emisji produkowanych przez pojazd spalin.
Dlaczego warto kupić nowe części samochodowe?
Awaria samochodu najczęściej występuje niespodziewanie oraz wymusza na kierowcach przeprowadzenie naprawy. Wiąże się ona z koniecznością zakupu części zamiennych, które pozwalają na przywrócenie pojazdowi jego dawnej sprawności. Wielu kierowców stając przed wyborem części zamiennych, decyduje się na zakup nowych części samochodowych. Jest to decyzja niosąca za sobą szereg korzyści, a do najważniejszych z nich można zaliczyć aspekty, takie jak:
- Wysoka jakość, solidna konstrukcja i niezawodność działania
Zakup nowych części samochodowych od renomowanego producenta to przede wszystkich gwarancja wysokiej jakości i pewności działania, które są potwierdzone licznymi atestami
- Wysoki poziom bezpieczeństwa
Wybór nowych części samochodowych, takich jak podzespoły hamulcowe czy podzespoły układu kierowniczego mają istotny wpływ na podniesienie poziomu bezpieczeństwa podczas późniejszej eksploatacji danego pojazdu.Montaż używanych tarczy czy klocków hamulcowych mógłby bowiem wiązać się z niepotrzebnym stresem i wątpliwościami, a także ryzykiem wystąpienia niepożądanych zjawisk podczas ich funkcjonowania.
- Idealne dostosowane do konkretnego modelu samochodu
Nowe części są zgodne z oryginalnymi elementami wyposażenia pojazdu, co przekłada się na ich sprawną współpracę.
- Łatwy montaż
Odpowiednie parametry techniczne nowych części samochodowych zapewniają ich doskonałe dopasowanie do konkretnego modelu pojazdu, co pozwala na ich szybki i bezpieczny montaż.
- Gwarancja producenta
Oryginalne, nowe części samochodowe są objęte okresem gwarancyjnym, który najczęściej wynosi dwa lata.
Części do samochodu — kiedy postawić na używane?
Używane części samochodowe często stanowią atrakcyjną alternatywę dla nowych elementów. Kierowcy najczęściej decydują się na zakup używanych części w przypadkach, gdy elementy nie wpływają na funkcjonalność i bezpieczeństwo samochodu — mowa tutaj o częściach, takich jak elementy blacharskie czy elementy wyposażenia wnętrza. Zakup części używanych jest popularnym rozwiązaniem także w sytuacjach, gdy zakup tych nowych elementów jest nieopłacalny ze względu na niską wartość samochodu. Wielu kierowców postawi na używany silnik, chcąc uniknąć zbyt dużych wydatków. Często mamy również sytuacje w których nowe części nie są już dostępne, nie są produkowane. Wynika to oczywiście z wieku samochodu. W takich sytuacjach rynek części używanych stanowi zaopatrzenie w elementy niezbędne do wymiany w starym samochodzie, aby można było z niego nadal korzystać.