Co mieć w warsztacie, by zajmować się diagnostyką maszyn budowlanych?

Maszyny budowlane to pojazdy silnikowe wykorzystywane w szeroko pojętej branży budowlanej, jak i w niektórych gałęziach przemysłu oraz w budownictwie drogowym. Używany współcześnie sprzęt budowlany wyposażony jest w układy sterowania elektronicznego, czyli zaawansowane „komputery” zarządzające pracą poszczególnych układów. Niestety, nawet najlepszej klasy maszyny nie są idealne i zdarzają się w nich awarie, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają dalszą pracę. Do wykrycia usterki w maszynie budowlanej potrzebne są specjalne urządzenia diagnostyczne. Jaki sprzęt do przeprowadzania skutecznej diagnostyki powinien znajdować się w każdym warsztacie? Sprawdź to!

Etapy diagnostyki sprzętu budowlanego

Zapewnienie odpowiedniej konserwacji sprzętu budowlanego, to ogromna odpowiedzialność. Sprawnie działające urządzenia warunkują efektywną i prawidłowo wykonaną pracę. Dla skutecznej diagnostyki i właściwej konserwacji niezbędny jest odpowiedni sprzęt. Prawidłowa diagnostyka pozwala oszczędzić czas i pieniądze, wykrywając przyczyny awarii w krótkim czasie. Prawidłowa diagnostyka sprzętu budowlanego składa się z kilku etapów, które powinny być ściśle przestrzegane.

Diagnostyka komputerowa – z jakich elementów się składa?

Wyposażenie warsztatu w odpowiedni sprzęt diagnostyczny pozwala na postawienie trafnej diagnozy dotyczącej usterek i awarii w sprzęcie budowlanym. Pierwszy etap to odczyt błędów. Komputery pokładowe, dzięki funkcji samo-diagnozowani układu, zapisują kody wszelkich usterek i problemów z działaniem podzespołów wchodzących w skład danego układu. Właściwy sprzęt diagnostyczny pozwala precyzyjnie odczytać błędy zapisane w pamięci sterownika i skutecznie namierzyć źródło problemu. Na tym nie kończy się diagnostyka maszyn budowlanych. Kolejnym, równie ważnym krokiem jest trafna analiza parametrów pracy danego układu, do której oprócz odpowiedniego sprzętu potrzebna jest wiedza na temat funkcjonowania poszczególnych podzespołów. Ostatni etap po zdiagnozowaniu przyczyny awarii jest jej skuteczna naprawa, która niejednokrotnie wymaga późniejszego wykonania np. kalibracji, adaptacji czy kodowania, czyli funkcji dostępnych w oprogramowaniu diagnostycznym.

Diagnostyka maszyn budowlanych – postaw na sprawdzone narzędzia

Od lat jedne z najlepszych urządzeń diagnostycznych dostępnych na rynku dostarcza firma TEXA. Oferta firmy to kompleksowe wsparcie mechaników i diagnostów począwszy od odczytu błędów i ich analizy, a kończąc na identyfikacji odpowiednich części zamiennych. TEXA do diagnostyki maszyn budowlanych proponuje swój niezawodny zestaw NAVIGATOR TXT MULTIHUB oraz mocny i wytrzymały AXONE NEMO 2. Oba urządzenia są odporne na ekstremalne warunki pracy warsztatowej. Sprzęt firmy TEXA, to również urządzenia do diagnostyki i obsługi układów klimatyzacji. Tu sprawdzą się produkty z linii KONFORT. Dla środowiska OFF- HIGHWAY (maszyny budowlane oraz rolnicze) firma proponuje stację K707 Off Road, lub zaawansowaną stację 760R BUS, która umożliwia przeprowadzanie serwisu układów klimatyzacji o dużych pojemnościach czynnika.

Diagnostyka komputerowa maszyn budowlanych również wymaga posiadania odpowiednich urządzeń pomiarowych. Tu warto postawić na oscyloskopy UNIProbe lub TwinProbe. Oba są przeznaczone do wykonywania pomiarów analogowych i cyfrowych. TwinProbe jest urządzeniem bardzo prostym w obsłudze, oferującym dwa kanały pomiarowe, a UNIProbe, to bardziej zaawansowany sprzęt dysponujący czterema kanałami.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.