Przewóz rowerów w PKP

Rower to w ostatnich latach coraz popularniejszy środek lokomocji. Jako społeczeństwo stajemy się z każdym rokiem bardziej świadomi zagrożeń, jakie stwarza dla naszej planety korzystanie z nieekologicznych technologii obecnych w każdej dziedzinie życia, również w transporcie. Stąd coraz chętniej wybieramy przyjazne środowisku naturalnemu metody przemieszczania się, na przykład za pomocą rowerów. To również środek lokomocji, z którego z ochotą korzystamy spędzając urlop lub wakacje poza miastem. I choć kolejne wypożyczalnie sprzętu rowerowego wyrastają jak grzyby po deszczu, wielu urlopowiczów woli zabrać na wymarzony wypoczynek swój własny jednoślad. Ci niedysponujący samochodem, a podróżujący koleją, zastanawiają się, czy do pociągu można zabrać rower. Tymczasem PKP wychodzą naprzeciw ich potrzebom umożliwiając wszystkim zainteresowanym przewóz rowerów ich pociągami.

Rower jako bagaż podręczny

Przewóz rowerów PKP jest obwarowany kilkoma warunkami. Każdy podróżny ma możliwość przewiezienia składami kolei jednego roweru jednoosobowego o konstrukcji pionowej. Jeżeli jest to model składany, który na czas przewozu podróżujący złoży, tak aby nie zabierał dużo miejsca, jednoślad może być transportowany bezpłatnie. Wówczas jest traktowany jako bagaż podręczny. W przeciwnym razie obowiązują stosowne opłaty.

Opłaty za przewóz jednośladu

Aby móc zabrać rower do pociągu, należy kupić bilet na jego przewóz. Można go nabyć w kasie biletowej na stacji kolejowej, biletomacie lub u konduktora po wejściu do pociągu. Opłata za przejazd jest zryczałtowana i nie ma na nią wpływu długość trasy, którą zamierza podróżować pasażer. Obecnie wynosi ona niespełna 10 złotych. Najkorzystniej jest nabyć bilet na przewóz roweru w automacie biletowym lub kasie na dworcu kolejowym. W przypadku zakupu u konduktora pobierana jest bowiem dodatkowa opłata pokładowa, której uiszczenie podwaja koszt biletu. Jeśli jednak podróżny nie zdąży nabyć go przed odjazdem pociągu, powinien to uczynić natychmiast po wejściu do wagonu. Niezgłoszenie zamiaru podróży z jednośladem skutkuje bowiem nałożeniem na rowerzystę kary w postaci opłaty dodatkowej stanowiącej ponad pięciokrotność ceny biletu za przewóz roweru.

Odpowiedzialność cyklisty za rower oraz wygodę współpasażerów

Warto pamiętać, iż transport roweru odbywa się pod nadzorem jego właściciela i kolej nie ponosi odpowiedzialności za jego ewentualną kradzież lub uszkodzenie, o ile nie powstało ono z winy przewoźnika. Rowerzysta jest odpowiedzialny nie tylko za bezpieczeństwo swojego sprzętu, ale również innych podróżnych. Każdy jednoślad musi być przewożony w taki sposób, aby nie naruszać komfortu podroży koleją żadnego ze współpasażerów. Rower nie powinien utrudniać przejazdu turystom znajdującym się w pociągu, na przykład blokując im przejście do sąsiedniego wagonu. Nie może też stwarzać zagrożenia dla zdrowia współpodróżnych lub bezpieczeństwa ich mienia. W praktyce oznacza to, że rower w pociągu musi być tak ustawiony i zabezpieczony, aby chociażby w przypadku gwałtownego hamowania nikt z pasażerów upadając na jednoślad nie wyrządził sobie krzywdy. Rower musi być także w taki sposób unieruchomiony, żeby przypadkowo nie uszkodził walizki czy innego bagażu któregoś z pasażerów.

Wagony przystosowane do przewozu rowerów

Podróżując po Polsce z własnym rowerem należy mieć świadomość, że nie każdy skład pociągu umożliwia przewóz rowerów PKP. Przed planowaną podróżą warto sprawdzić na stronie internetowej przewoźnika, które kursy umożliwiają taki transport, zerkając do kolejowego rozkładu jazdy, gdzie posiadają one odpowiednie oznaczenia w postaci ikonki jednośladu. Pociągi przystosowane do przewozu rowerów są również specjalnie oznaczone na rozkładach jazdy zamieszczonych na plakatach, które wiszą na dworcach czy stacjach PKP. Przewożąc rower koleją warto pamiętać, że przewoźnik bezwzględnie zakazuje jego transportu w wagonach specjalnego przeznaczenia. Nie wolno zatem wprowadzać roweru do wagonów restauracyjnych ani wyposażonych w miejsca do leżenia, a więc wagonów sypialnianych czy kuszetek.

Miejsca do przewozu jednośladów

W każdym pociągu przyjaznym rowerzystom znajdują się specjalnie wyznaczone miejsca do przewozu jednośladów. Cykliści znajdą je wyłącznie w wagonach klasy drugiej. Mogą być to opatrzone specjalnym piktogramem miejsca w wagonie przyjaznym cyklistom albo przedsionki wagonów. W przypadku tych drugich posiadacze jednośladów mają prawo je przewozić w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu albo w ostatnim przedsionku wagonu znajdującego się na końcu składu pociągu.

Mając całą tę wiedzę, jakie wymogi należy spełnić, aby zabrać ze sobą do pociągu rower, warto korzystać z tej możliwości i na wyczekiwany urlop pojechać z własnym jednośladem.

 

 

 

 

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.