Jaką popularnością cieszył się samochód Trabant?

Trabant to marka samochodów osobowych, które produkowane były w Niemieckiej Republice Demokratycznej, w latach 1957-1991. Był on rozwinięciem małego samochodu osobowego AWZ P70, który również produkowany był w tym samym zakładzie, VEB Sachsenring Automobilwerke, mieszczącym się w Zwickau. Samochód cieszył się sporą odpornością na wystąpienie korozji, ponieważ do jego produkcji wykorzystano duroplast, dawniej bardzo popularnego tworzywa sztucznego. Tym samym zapewniono właścicielowi Trabanta bezpieczeństwo – duroplast był tworzywem niepalnym, odpornym na zgniatanie. W Zwickau wszystkich modeli wyprodukowano aż 3 096 099 sztuk. Trabanty nadal znajdują się na rynku, część z nich wystawiana jest na pokazach, część z nich została odrestaurowana i jest nadal używana do poruszania się po drogach. Samochód jest obecnie zabytkowy, gdyż pierwsze modele liczą sobie około 80 lat.

Dlaczego Trabant zyskał tak dużą popularność?

Ogromną zaletą tych pojazdów z pewnością było to, że jako jedne z pierwszych doczekały się swojego modelu combi. Dzięki temu były one o wiele większe, co za tym idzie, więcej również w swoim środku mieściły. Ludzie spokojnie mogli przewieźć w nim tapczan, a nawet pralkę. W środku także było sporo miejsca, podczas podróży spokojnie mieściły się tam cztery osoby dorosłe oraz dziecko. Kolejną, dużą zaletą, była naprawdę prosta konstrukcja, którą naprawić mógł każdy, nawet osoba, która nie miała wielkiego pojęcia o budowie samochodów. Trabant był również autentyczny, tego pojazdu nie dało się pomylić z każdym innym. Miał on charakterystyczne światła i niesamowity wygląd, który nadal zapiera dech w piersiach.

Jak dużą popularnością cieszył się Trabant na przestrzeni lat?

Największą popularnością cieszył się on oczywiście w Niemczech, ponieważ to właśnie tam go produkowano. Mieszkańcy z tego względu mieli również pierwszeństwo, ponieważ w tamtych czasach ciężko było z transportem pojazdów za granicę. Podajemy liczbę zarejestrowanych pojazdów Trabant w Niemczech, na przestrzeni paru lat:

1993 – 920 162 pojazdy zarejestrowane

1994 – 814 642 pojazdy zarejestrowane

1999 – 228 501 pojazdów zarejestrowanych

2001 – 160 117 pojazdów zarejestrowanych

2002 – 124 459 pojazdów zarejestrowanych

2010 – 34 846 pojazdów zarejestrowanych

2013 – 32 485 pojazdów zarejestrowanych

2017 – 34 449 pojazdów zarejestrowanych

Liczba zarejestrowanych Trabantów na Niemieckich drogach zaczęła spadać po upadku Muru Berlińskiego.

Trabant jest samochodem, który był popularny oczywiście nie tylko w Niemczech. Kiedy zaczął docierać do Polski, prawie każdy chciał nim jeździć, a na polskich drogach można było znaleźć ogrom przemieszczających się pojazdów tej właśnie marki. Do teraz jesteśmy w stanie wejść w posiadanie takiego samochodu, w lepszym lub gorszym stanie.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.