Czy można zabrać psa do pociągu?

Od najmłodszych lat słyszymy, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Właściciele czworonogów potwierdzają, że ich obecność może zmienić nasze życie o 180 stopni. Mimo to wielu podróżników i nie tylko stroni od zakupu lub adopcji psa, gdyż boją się, że podczas wyjazdu nie będą mogli zapewnić im opieki. Znajomi i rodzina nieraz niechętnie podejmują się obowiązku zajmowania pupilem podczas naszego wyjazdu. Nie powinniśmy jednak rezygnować z naszych marzeń o wiernym kompanie, jeżeli przeciwwskazaniem są nasze wypady podróżnicze. Warto zapoznać się ze środkami transportu, które umożliwiają wspólne podróżowanie ze swoim psem.

Przewóz psa pociągiem

Tak jak oczywistym wydaje się, że możemy wziąć pupila do własnego auta, jednak nie wszyscy są pewni tego, czy można zabrać psa do pociągu. Najpopularniejszy polski przewoźnik kolejowy PKP Intercity należący do grupy Polskich Kolei Państwowych oferuje bezpłatny przewóz piesków, pod warunkiem, że  jesteśmy w stanie umieścić je w transporterze (w formie kosza, klatki czy kontenera). Transporter ma za zadanie ograniczyć dostęp zwierzaka do otoczenia. Zapewni to komfort współpasażerom, jak również bezpieczeństwo twojemu pupilowi. Nie wiemy, jak pies zareaguje na podróż pociągiem, dlatego zamknięcie zwierzaka zmniejsza ryzyko uszkodzenia mienia lub niespodziewanego ataku psa na człowieka. Zwierzę w transporterze powinno się trzymać w miejscu przeznaczonym na bagaż lub na kolanach. Większy pies w pociągu również jest mile widziany, należy dla niego wówczas kupić bilet, którego opłata jest zryczałtowana i wynosi 15,20 złotych. Bilety można zakupić w biletomacie, kasie biletowej i pociągu (z dodatkową opłatą). W przypadku linii EIP bilety można kupić wyłącznie w biletomacie i kasie biletowej. Większego psa obowiązują również inne zasady, z którymi musisz się zapoznać przed podróżą.

PKP przewóz psa poza transporterem – o tym musisz pamiętać:

  • podczas przewozu psa pociągiem zwierzak musi być na smyczy,
  • na cały czas trwania podróży pies musi mieć założony kaganiec,
  • właściciel musi mieć przy sobie aktualne zaświadczenie o szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie.

Pamiętaj, by zadbać o higienę swojego pupila, nie powinien wydzielać uciążliwego zapachu. Pracownicy PKP Intercity proszą także, by nie zabierać ze sobą hałaśliwych zwierząt. Może się jednak zdarzyć, że twój pupil jest bezproblemowym czyściochem, jednak trafisz na pasażerów, którzy nie życzą sobie obecności zwierzęcia. Należy pamiętać, że mają oni prawo odmówić przebywania razem z psem w jednym przedziale. Powinieneś wtedy poprosić konduktora o wskazanie miejsca, w którym pies nie będzie przeszkadzał innym podróżującym.

Czy pies w pociągu może przebywać w wagonach gastronomicznych?

Podczas przewozu psa PKP musimy mieć na uwadze, że chociaż pupil chciałby nie opuszczać nas na krok, to w niektóre miejsca nie ma wstępu. Nawet jeżeli jesteśmy posiadaczami najspokojniejszego zwierzaka, który nie stanowiłby żadnych problemów, to jednak nie może on przebywać:

  • w wagonach gastronomicznych (wyjątkiem są psy przewodnicy i psy będące asystentami osób niepełnosprawnych, jak również psy szkolone na psy asystujące),
  • na miejscu do siedzenia,
  • na łóżku w wagonie sypialnianym – WL,
  • na miejscu do leżenia w wagonie z miejscami do leżenia 2 klasy –  Bc.

Niestosowanie się do warunków przewozu psa pociągiem grozi dodatkową opłatą, ustaloną na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury z dnia 20 stycznia 2005 roku.

Co, jeśli zapomnisz kupić biletu dla większego psa?

Zapominalscy lub spontaniczni nie muszą się martwić. Konduktor nie wyprosi ich z pojazdu, jeżeli zakupią bilet dla zwierzaka na miejscu. Warto jednak liczyć się z większymi kosztami, ponieważ poza ceną biletu, która wynosi 15,20 złotych, należy doliczyć opłatę pokładową w wysokości 10 złotych.

Pies asystujący w pociągu

Osobom z niepełnosprawnościami podczas podróży muszą towarzyszyć psy asystujące. Wymagane jest jednak, by mieć wtedy przy sobie:

  • certyfikat potwierdzający status psa asystującego,
  • aktualne świadectwo szczepienia psa asystującego.

Pies asystujący zwolniony jest z obowiązku posiadania kagańca i prowadzenia na smyczy. W zamian za to musi być wyposażony w uprząż.

Przewóz psa pociągiem nie stanowi więc żadnego problemu, jeżeli zastosujesz się do powyższych zasad. Obecność psa na wycieczkach wzmocni waszą relację, pozwoli uniknąć cierpienia psa związanego z tęsknotą, a także ciekawie urozmaici wyprawę. A jeżeli nie posiadasz jeszcze psa, to nie szukaj wymówek, ponieważ jak się okazuje, wspólna podróż nie jest niczym trudnym do zorganizowania.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.