Jakim samochodem jeździł Jaś Fasola ?

Jaś Fasola to postać serialowa znana większości z nas. Śmieszny, nieporadny mężczyzna żyjący w Wielkiej Brytanii, któremu przydarzały się niezwykle zabawne historie, potrafi rozśmieszyć widzów od lat. Zabawne, małe, zielone autko bohatera jest równie komiczne co on sam i budzi zachwyty miłośników motoryzacji. Dowiedzmy się zatem więcej o Jasiu Fasoli i jego samochodzie.

Mr Bean (Jaś Fasola) to brytyjski serial komediowy imitowany w stacji ITV w latach 1990-1995. Sitcom został wyreżyserowany przez Johna Birkina, Johna Howarda Daviesa i Paula Weilanda. Jednym z autorów scenariusza jest Rowan Atkinson, który wcielił się w tytułową rolę legendarnego Jasia Fasoli. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że całość serialu liczy zaledwie 14 odcinków zwykłych i 2 odcinki specjalne. Czas trwania odcinków to 24-27 minut. Na podstawie oryginalnego formatu Mr Bean powstały 2 filmy kinowe – Jaś Fasola: Nadciąga totalny kataklizm oraz Wakacje Jasia Fasoli. Powstała także książka Pamiętnik Jasia Fasoli i serial animowany Jaś Fasola.

Serial posiada szerokie grono wiernych fanów na całym świecie. Postać grana przez Rowana Atkinsona to zabawny i nieporadny mężczyzna w średnim wieku, który zachowuje się jak dziecko i często znajduje się z niezręcznych i kłopotliwych sytuacjach, z których wychodzi w zabawny i niecodzienny sposób. Widzowie nie poznają prawdziwego imienia głównego bohatera. Funkcjonuje on jako „Pan Fasola”. Nie dowiadujemy się również kim z zawodu jest Jaś Fasola i gdzie pracuje.

Zastanawialiście się kiedyś, jakim autem jeździł Jaś Fasola ?

W życiu Jasia Fasoli ważne były 2 rzeczy- ukochany miś Teddy oraz samochód. Jego pierwsze auto to 1969 BMC Mini MK II, natomiast kolejnym było Mini 1000 pochodzące z końca lat siedemdziesiątych z silnikiem o pojemności 1,1 litra i mocy 40 koni mechanicznych. Wybór takiego auta nie był dla twórców serialu przypadkowy. Jest ono małe i niskie w kosztach eksploatacji, a zatem idealne dla mężczyzny niezbyt majętnego mieszkającego w dużym mieście. Przede wszystkim jednak, jest to jedno z najbardziej kultowych aut, stanowiące jeden z symboli Wielkiej Brytanii.

Samochody Mini brytyjskiej produkcji miały być w założeniu niedrogimi, zwinnymi pojazdami dla maksymalnie czterech pasażerów. Ich produkcje rozpoczęto w latach 50. XX wieku. Projektantem Mini był sir Alec Issigonis. Co ważne, twórcy aut Mini nie inspirowali się przy jego tworzeniu poprzednikami takimi jak Austin Seven. Mini było całkowicie nową koncepcją. Miało to być auto dla ludzi- dostępne i tanie. Nie tylko ergonomia charakteryzowała to niezwykle auto. Mini w latach 1964-1967 wygrywało prestiżowy rajd Monte Carlo.

Mini posiada 10- calowe koła, które podczas jazdy pozwalają doskonale odczuć, jaki jest stan nawierzchni i poziom powietrza w kołach. Auto posiada niskie, sztywne zawieszenie, a jego wydech wydaje tak charakterystyczne dźwięki, że przez wielu jest ono porównywane go gokarta. Rzeczywiście- było to jedno z założeń producentów auta i miało to zachęcać to zwiększenia tempa jazdy. Szybka jazda Mini miała być bowiem dość bezpieczna, ponieważ auto doskonale radziło sobie na zakrętach. Wnętrze kabiny Minii zachwyca minimalizmem- liczba wskaźników i przełączników została w nim ograniczona do minimum. Szyku dodaje elegancka drewniana kierownica i chromowane wstawki.

Brytyjska marka Mini zakończyła produkcję w 2000 roku, po czym została przejęta przez markę BMW, która od 2001 roku produkuje swoje współczesne interpretacje kultowego Mini.

Do dzisiejszego dnia Mini budzi na brytyjskich drogach uśmiech i zachwyty przechodniów. Jest to niewątpliwie klasyk brytyjskiej motoryzacji.

Wróćmy jednak do serialu Mr Bean.

Jego niesamowite pomarańczowe 1969 BMC Mini MK II oraz zielne Mini 1000 wiodły prym w odcinkach :

  • 3. The Curse od Mr Bean (Klątwa Jasia Fasoli) wyemitowanym 30 grudnia 1990 roku, w którym to bohater próbuje wydostać się z zatłoczonego parkingu;
  • 11. Back to School Mr Bean (Jaś Fasola znowu w szkole) wyemitowanym 26 października 1994 roku, w którym auto Jasia Fasoli zostało zniszczone.

Fani serialu szybko zauważyli, że w pierwszym odcinku auto Jasia Fasoli jest pomarańczowe, w pozostałych natomiast ma kolor zielono- czarny.

Serial Mr Bean bardzo szybko zdobył uznanie fanów nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i na całym świecie. Miliony osób rozśmieszają zabawne sytuacje Jasia Fasoli i jego próby wyjścia z opresji, zazwyczaj w najbardziej skomplikowany i bardzo karykaturalny sposób. Twórcy serialu sprytnymi zabiegami podkreślili też jego brytyjskość, pokazując widzom okolice Londynu, czy tez prezentując gratkę dla fanów motoryzacji- słynny samochód Jasia Fasoli.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.