5 najczęstszych awarii ciężarówek i jak je naprawić

Właściciele i kierowcy ciężarówek dobrze wiedzą, że nawet najlepiej utrzymane pojazdy mogą czasami ulegać awariom. Każda taka usterka zwykle oznacza konieczność postoju, co z kolei wiąże się z opóźnieniami oraz stratami dla firmy transportowej. Sprawdź, na czym polega 5 najczęstszych awarii samochodów ciężarowych.

1. Awaria silnika

Usterka jednostki napędowej to zawsze bardzo poważny problem. Przyczyny takiej awarii mogą być różne, ale często wynikają one z nieprawidłowego serwisu. Jeśli pojawią się spadki mocy, a silnik zacznie nierówno pracować, zwróć się po pomoc do specjalistów. Naprawa może wymagać diagnostyki komputerowej, wymiany uszkodzonych części lub przeprowadzenia kompleksowej konserwacji silnika. Takie prace przeprowadza serwis TIR w Gdyni, który szybko rozwiąże problem z jednostką napędową.

2. Przebicie lub uszkodzenie opony

Ciężarówki transportują towary o dużej masie, pokonując setki tysięcy kilometrów, często po drogach wątpliwej jakości. Nic więc dziwnego, że za ponad połowę unieruchomień w transporcie kołowym odpowiadają problemy z oponami. Warto więc regularnie sprawdzać stan ogumienia, monitorować zużycie bieżnika oraz dbać o odpowiedni poziom ciśnienia. Jeśli odkryjesz jakiekolwiek uszkodzenia, niezwłocznie zajmij się ich naprawą lub wymianą opon.

3. Usterka układu elektrycznego

Awarie układu elektrycznego to kolejny częsty problem, który może wystąpić w ciężarówce. Uszkodzone przewody, problemy z akumulatorem lub rozrusznikiem mogą uniemożliwić uruchomienie pojazdu. Naprawa zazwyczaj wymaga wymiany poszczególnych elementów na nowe. W tej sprawie najlepiej udać się do profesjonalnego serwisu, ponieważ diagnostyka awarii układu elektrycznego może być skomplikowana i czasochłonna.

4. Problemy z układem hamulcowym

Uszkodzone lub zużyte elementy układu hamulcowego mogą prowadzić do awarii i stanowić zagrożenie dla kierowcy oraz innych użytkowników dróg. Najczęstszą usterką w tym przypadku jest rozszczelnienie układu. Uciekające powietrze prowadzi do blokady kół, dlatego problemem trzeba zająć się jak najszybciej – gdy tylko kontrolka zacznie sygnalizować awarię. Naprawę układu hamulcowego również warto zlecić specjalistom. Serwis TIR w Gdańsku nie tylko szybko poradzi sobie z rozszczelnieniem, ale także np. wymieni klocki i tarcze.

5. Awaria układu chłodzenia

Wysokie temperatury pracy i długotrwałe podróże mogą powodować problemy z układem chłodzenia ciężarówki. To z kolei często prowadzi do przegrzewania się silnika, a w skrajnych przypadkach nawet do jego uszkodzenia. Gdy pojawia się pierwsze sygnały, wskazujące na awarię, sprawdź poziom płynu chłodzącego – jeśli jest niski, należy go uzupełnić. By zidentyfikować przyczynę wycieków i ją usunąć, konieczne może być wsparcie profesjonalnego serwisu ciężarówek.

Jak ograniczyć ryzyko awarii ciężarówki?

Jeśli chcesz uniknąć problemów w trasie, zadbaj o regularne przeprowadzanie przeglądów oraz konserwację poszczególnych układów i elementów pojazdu. Ważna będzie również współpraca z doświadczonym serwisem, takim jak Auto Vetten. Korzystając z ich usług, szybko usuniesz każdą awarię i ograniczysz ryzyko wystąpienia kolejnej.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.