Mercedes Klasy A – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Koncern Mercedesa jest zazwyczaj kojarzony z ekskluzywnymi limuzynami i samochodami sportowymi. Nie da się zaprzeczyć, że taka opinia o marce jest bardzo pozytywna i pomaga w zdobyciu szerszego grona zainteresowanych. Niemniej jednak, sam producent posiada także modele o segmentach bardziej miejskich i znacznie łatwiej dostępnych. Doskonałym tego przykładem może być popularna Klasa A. Czym jest ten samochód i co wyróżnia go na tle pozostałych? O tym poniżej.

Początki klasy A – czy rzeczywiście były tak udane?

Pierwszą generacją mercedesów klasy A, której obecność można zaobserwować niemal od 1997 roku jest wersja W168. Nie można przyczepić się w żaden sposób do tych samochodów. Były wyposażone w bardzo wytrzymałe i nieawaryjne jednostki napędowe. Dobrze spełniały swoją rolę, jaką była jazda po mieście, a ich występowanie na drogach można obserwować do dziś. Problem leżał jednak po stronie designu, który niekoniecznie każdemu się podobał. Mercedes ten szybko stał się najtańszym produktem danej marki, a wielu zwolenników gwiazdy, przez wzgląd na samą estetykę klasy A, nie dopuszczało do siebie myśli, że jest to wyrób właśnie niemieckiego koncernu.

Sytuacja ta znacznie zmieniła się w roku 2012, kiedy wychodzące wtedy W176 przybrało całkowicie inną formę. Podobnie było z najnowszą generacją, a dokładniej W177. Te samochody zdecydowanie zyskały większy rozgłos i stały się niesamowicie popularne na rynku motoryzacyjnym.

Mercedes Klasy A W177 – podstawowa charakterystyka

Trzeba przyznać, że pierwsze wersje Mercedesa Klasy A ciężko było w ogóle podpiąć pod jakiś segment. Były to małe auta, które z budowy przypominały VANy. Tego samego nie można powiedzieć o wersji W177, który na drodze w jasny sposób prezentuje, czym rzeczywiście jest. Samochód ten jest niemalże definicją hatchbacka, gdyż właśnie tak każdy z nas wyobraża sobie auta tego rodzaju. Elegancki design o agresywnym charakterze, niskie nadwozie i ekstremalnie mały jak na segment C współczynnik oporu powietrza, to tylko niektóre z cech tego pojazdu. Dzięki jego gabarytom, możliwe jest stworzenie naprawdę zaawansowanego potwora drogowego, jakim już po krótkim czasie okazał się model A45s AMG.

Obecnie, Mercedesa Klasy A śmiało może kupić osoba szukająca dobrze wyposażonego samochodu do jazdy miejskiej, który posiada w sobie nieco elegancji i luksusu. Choć jego historia może niezbyt dobrze kojarzyć się zwolennikom samej marki, to jest to auto zupełnie inne od swoich poprzedników i godne polecenia.

Kupno Mercedesa Klasy A – jaką jednostkę wybrać?

Oprócz wersji AMG przeznaczonej dla ogromnych zwolenników motoryzacji i pasjonatów szybkiej jazdy, Mercedes dla klasy A przeznaczył trzy wersje silnikowe: A200 (1.4 L, 163KM, benzyna), A250 (2.0 L, 224KM, benzyna), A180d (1.5 L, 116 KM, diesel). Ciężko odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, która jednostka okaże się najlepsza. Zależy to przede wszystkim od indywidualnych preferencji. W przypadku samochodu takiego jak mercedes a klasa wynajem w ramach przeprowadzenia testów będzie najlepszą opcją.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.