Turbosprężarka to nieodzowny element wielu silników. Znajdziemy je zarówno w samochodach osobowych, jak i ciężarowych, maszynach rolniczych czy budowlanych. Co warto o nich wiedzieć?
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
- jak działa turbosprężarka,
- jakie są rodzaje turbosprężarek,
- dlaczego warto regenerować turbosprężarki,
- gdzie wykonać regenerację turbosprężarki.
Wszystkie elementy samochodu, w tym również silnika, z czasem ulegają zużyciu. Dotyczy to również turbosprężarek. Po pewnym czasie należy je wymienić na nowe lub dokonać ich regeneracji. Na czym ona polega?
Czym jest turbosprężarka i jak działa?
W dużym skrócie turbosprężarka to po prostu urządzenie mechaniczne wykorzystywane w silnikach spalinowych. Poprzez swoje działanie zwiększa ona moc silnika sprężając powietrza dostarczane do cylindrów. Zbudowana jest z dwóch głównych części: turbiny i sprężarki połączonych wałem. Turbina przy pomocy energii spalin napędza sprężarkę, która wtłacza więcej powietrza do silnika. Sprawia to, że silnik osiąga większą moc i sprawność, co prowadzi do lepszych osiągów pojazdu, zmniejszenia zużycia paliwa oraz niższej emisji spalin. Jak widać jest to bardzo ważny element silnika, od jego sprawności i niezawodności wiele zależy, dlatego regeneracja i naprawa turbosprężarek jest bardzo ważna.
Jakie są rodzaje turbosprężarek?
Możemy wyróżnić kilka rodzajów turbosprężarek, różniących się konstrukcją i sposobem działania. Najpopularniejszym z nich jest standardowa turbosprężarka (Single-Turbo), zbudowana z jednej turbiny i jednej sprężarki. Turbosprężarka Twin-Turbo składa się z dwóch turbosprężarek ustawionych równolegle lub sekwencyjnie. Zapewnia to lepszą wydajność i mniejsze opóźnienie w dostarczaniu mocy. Bardziej zaawansowana jest turbosprężarka o zmiennej geometrii (VGT). Ma ona łopatki w turbinie, które mogą zmieniać kąt nachylenia w zależności od obrotów silnika. Dzięki temu tego typu turbosprężarka może dostarczać optymalną moc w szerokim zakresie obrotów, osiągając lepszą wydajność. Natomiast turbosprężarka typu Twin-Scroll Turbo charakteryzuje się oddzielnymi ścieżkami dla gazów spalinowych, co pozwala na lepsze wykorzystanie energii spalin i większą wydajność. Jest ona bardziej efektywna niż turbosprężarka tradycyjna. Na rynku spotkamy również turbosprężarki hybrydowe, łączące cechy różnych typów turbosprężarek (np. kombinacja Twin-Turbo i VGT).
Dlaczego warto regenerować turbosprężarki?
Turbosprężarki czasem ulegają zużyciu i uszkodzeniu. aby uniknąć problemów związanych z nieprawidłowym działaniem silnika, warto cyklicznie je regenerować lub wymieniać na nowe. Pozwala to przywrócić turbosprężarce pełną sprawność. Jak przebiega regeneracja turbosprężarek?
W jaki sposób wykonuje się regeneracje turbosprężarki? Pierwszym krokiem jest oczywiście demontaż turbosprężarki. po rozebraniu jej na części składowe następuje ich dokładne czyszczenie i sprawdzanie pod kątem stany technicznego. W przypadku znalezienia zużytych lub uszkodzonych części należy je wymienić na nowe. W następnej kolejności cały układ jest wyważany i doważany, aby zagwarantować jego prawidłową pracę. Po tych wszystkich krokach turbosprężarka jest ponownie składana, montowana, a na koniec przetestowana pod kątem prawidłowego działania.
Ten proces jest zdecydowanie bardziej ekonomiczny od zakupu nowej turbosprężarki i pozwala na przedłużenie jej żywotności bez ponoszenia znacznych kosztów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w razie wątpliwości zakupić nową turbosprężarkę i zamontować ją zamiast starej.
Gdzie można wykonać regenerację turbosprężarki?
Proces regeneracji turbosprężarki wydaje się prosty, jednak bez specjalistycznej wiedzy nie należy go wykonywać samodzielnie. Najlepiej jest oddać nasz silnik w ręce specjalistów, którzy dokonają profesjonalnej regeneracji turbosprężarki w korzystnej cenie. Wiele takich firm oferuje swoje usługi na terenie całego kraju. Jeżeli zależy nam na czasie, możemy otrzymać zregenerowaną turbosprężarkę nawet w ciągu 24h, wysyłając swoją na wymianę. Dzięki temu otrzymamy nowy, sprawny sprzęt niemal od razu i będziemy mogli z niego korzystać. Taka usługa jest możliwa dla większości typów turbosprężarek, zarówno tych do samochodów osobowych, jak i ciężarowych czy maszyn rolniczych i budowlanych.
[ Treść sponsorowana ]