Wiele krajów ma z góry ustalone opłaty drogowe. Czechy, Bułgaria, Słowacja czy inne kraje europejskie honorują zarówno winiety w formie naklejek, jak i elektronicznej. Winiety Bułgaria wymaga dla pojazdów nieprzekraczających masy 3,5 tony oraz motocykli. Niektóre kraje pobierają też opłaty za kampery i przyczepy. Od niedawna kontrole przeprowadzone przez policję czy służby monitorujące ruch na autostradach odnoszą się do państwowej bazy danych o opłatach, które przypisane są dla danego numeru rejestracyjnego. O czym więc pamiętać przed podróżą, w trakcie kupowania winiety?
Jak kupić elektroniczną winietę?
Winiety elektroniczne można kupić online na stronie odpowiednich sklepów. Produkty te podzielone są na kategorie państw, w ramach których dodatkowo wyróżniono podkategorie terminu ważności czy rodzaju pojazdu. Rozpoczęcie transakcji poprzedza wypełnienie formularza swoimi danymi, danymi pojazdu oraz numerem rejestracyjnym tablic czy kraju rejestracji. Należy też ustalić datę rozpoczęcia ważności winiety, w zależności od planu podróży. Poza tym winieta elektroniczna może być wykupiona z dużym wyprzedzeniem.
Opłaty drogowe Czechy mają nieco inne niż Bułgaria, Słowacja czy pozostałe kraje. Dlatego warto przed podróżą do danego kraju zapoznać się z cennikiem, który obowiązuje w danej walucie kraju. Winiety w Bułgarii zwalniają motocyklistów z obowiązku opłaty za korzystanie z dróg.
Jakich samochodów obowiązują winiety?
Winiety w zależności od danego kraju obowiązują w stosunku do odmiennych pojazdów. Bułgaria na przykład dotyczy wszystkich samochodów osobowych o masie do 3,5 tony. Kraj ten stworzył te dokumenty w bardzo uproszczonej formie – istnieje taki sam rodzaj opłaty za wszystkie pojazdy do 3,5 tony, które oznaczone są jako K3. Taki system pozwala na przejazd na jednej winiecie dla samochodu również z przyczepą – tylko wtedy, gdy cały zestaw pojazdów nie waży więcej niż 3,5 tony. Bułgarska winieta to jedna z najtańszych opłat w Europie. Winiety na bułgarskie drogi są dostępne w wariancie na 10 dni oraz na miesiąc.
Opłaty drogowe w Czechach to także ograniczone z góry widełki czasowe – tu jednak dotyczą one aż trzech okresów obowiązywania winiet – 10 dni, miesiąc i rok. Elektroniczna winieta do Czech i jej ważność kończy się ostatniego dnia tuż przed północą. Jeśli więc kupi się winietę 10 kwietnia o godzinie 23, wtedy warto poczekać i dokonać transakcji chwilę po północy. W efekcie winieta będzie obowiązywać dzień dłużej. Elektroniczne winiety w Bułgarii na okres 30 dni to z kolei doskonały wybór dla osób, które planują dłuższy pobyt w kraju wraz z transferem do innego kraju.
Takie produkty oferuje sklep online z winietami na autostrady e-winietki.pl. Wykupienie takich dokumentów daje o wiele większą elastyczność co do terminu podróży i nie powoduje przy tym wzrostu niepotrzebnych kosztów. Przejazd bez ważnej winiety wiąże się z wysokimi karami pieniężnymi, dlatego warto odpowiednio wcześniej kupić taką winietę online.