Wymiana opon w osobówce to niezbyt skomplikowane zadanie. W przypadku auta dostawczego może być inaczej. Wszystko zależy oczywiście od rozmiaru samochodu, ale często nie wystarczy już trochę miejsca pod wiatą. Jeszcze gorzej gdy złapiemy gumę, a nasz furgon jest załadowany towarem. Wyładunek albo ściągnięcie pomocy drogowej, opóźnienie w dostawie, uciekający czas… nikt nie chce znaleźć się w takiej sytuacji. Losowego przebicia opony nie przewidzimy, ale możemy zadbać o to, by ogumienie naszego pojazdu było w jak najlepszym stanie. To pozwoli ograniczyć ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych zdarzeń. Poniżej przedstawiamy zbiór porad, o których warto pamiętać.
Sprawdź bieżnik, zapytaj o radę
Opona kwalifikuje się do wymiany, gdy różnica głębokości rowków opon znajdujących się na tej samej osi przekracza pięć milimetrów. Co w przypadku przebicia opony? Powstałe wówczas uszkodzenia, często da się naprawić. Zawsze jednak miejmy z tyłu głowy fakt, że samochodowi dostawczemu należy się większa troska. W przeciwieństwie do rodzinnego sedana, służy on zarabianiu pieniędzy, dlatego nie może mieć przestojów. Z tego powodu warto zastanowić się, czy naprawa ogumienia rzeczywiście się opłaci. W razie wątpliwości zapytajmy o zdanie pracownika wulkanizacji. Dość szybko będzie on w stanie sprawdzić rzeczywisty rozmiar zniszczeń i udzielić porady.
Nie tylko data produkcji
Oczywistym wskazaniem do wymiany opon jest ich zużycie. Weźmy pod uwagę, że nie każde ogumienie będzie miało szansę się zestarzeć. Jeśli nasz furgon często bywał solidnie obciążony, albo jeździł z bardzo dużymi prędkościami, jego gumy mogą kwalifikować się do wymiany, nawet jeśli ich metryki wynika co innego. Nie inaczej jest w przypadku opon, o których wiemy, ze były niewłaściwie przechowywane.
Sprawdzaj stan ogumienia
Najprostszy sposób na uniknięcie wpadki to systematyczne sprawdzanie stanu opon. Trwa to tylko moment, a może okazać się kluczowe. Tym co powinno nas zainteresować jest głębokość bieżnika, ciśnienie i ewentualne defekty (np. wybrzuszenia, które są szczególnie niebezpieczne). W sieci natknąć można się na porady, z których wynika, że nawet cotygodniowy rzut oka na opony nie jest w przypadku aut dostawczych żadną przesadą. Nadgorliwość czy nie – tę kwestię każdy musi rozważyć samodzielnie. Zaznaczmy tylko, że kondycja ogumienia ma wpływ na poziom spalania, przyczepność i długość drogi hamowania.
Do zadań specjalnych
To czy wozimy towar furgonetką, czy busem świadczymy przewóz osób nie jest najważniejsze. W obu wypadkach opony naszego pojazdu znosić muszą większe obciążenia i cięższą eksploatację, niż te w autach osobowych. Z tego względu postawić musimy na ogumienie wzmacniane (o wyższym indeksie nośności). Znajdziesz je z łatwością na vanking.pl wraz z całym mnóstwem części do samochodów dostawczych. Nieistotne czy potrzebujesz części do busów Lublin, Iveco, Mercedes czy innych. Na VanKing mamy prawdopodobnie wszystko, co może Cię zainteresować.