Co zrobić ze starym samochodem? Przeczytaj nasz poradnik!

Jak sprzedać stary, używany pojazd?

Chociaż okres użytkowania samochodu może być liczony w dziesięcioleciach, przychodzi w końcu moment, w którym konieczna jest jego wymiana na nowszy model. Niekiedy chwila ta następuje szybciej, niż moglibyśmy się spodziewać — powodem może być awaria wozu lub poważna kolizja drogowa (usuwanie ich skutków często bywa nieopłacalne). Jeżeli znajdziemy się w takiej sytuacji, powinniśmy zastanowić się, co zrobić ze starym, nienadającym się już do użytku pojazdem.

Co można zrobić ze zużytym lub uszkodzonym samochodem?

Specjaliści wymieniają dwa podstawowe sposoby postępowania z uszkodzonymi lub wyeksploatowanymi wozami: sprzedaż i złomowanie. Pierwsza z wymienionych opcji jest zazwyczaj praktykowana w sytuacji, gdy samochód — pomimo wieku — jest w dalszym ciągu sprawny. Oczywiście są również przedsiębiorstwa, które skupują auta powypadkowe i uszkodzone, by sprzedać je następnie z zyskiem. Przykładem takiego podmiotu może być Skup aut Gdynia BART, od wielu lat działający na trójmiejskim rynku. Do skupu można sprzedać też samochody w pełni sprawne — z rozwiązania takiego korzystają na przykład osoby, którym zależy na szybkiej finalizacji transakcji.

przedaż starego auta - od czego zacząć?

Jak ocenić stan techniczny starego samochodu?

Naszym pierwszym krokiem powinna być ocena stanu technicznego samochodu. Można dokonać jej osobiście lub w wyspecjalizowanym punkcie. Przykładowe oferty podmiotów, świadczących takie usługi, znajdziemy w zestawieniu https://auto-skup24.pl/blog/166-ranking-stacji-kontroli-pojazdow-w-gdansku-zobacz-top-10, sporządzonym przez niezależnych ekspertów z branży motoryzacyjnej. Specjaliści z firm, zajmujących się diagnostyką i mechaniką samochodową, nie tylko ocenią sprawność pojazdu, lecz również podpowiedzą, w jaki sposób przygotować pojazd do sprzedaży (jeżeli jego stan będzie dawał szansę na samodzielne znalezienie przez nas nabywcy) lub gdzie szukać skupu, który będzie zainteresowany jego nabyciem. Niekiedy ich rady mogą sprowadzać się jednak do najprostszego rozwiązania — złomowania auta.

W jakich sytuacjach warto zastanowić się nad złomowaniem wozu?

Najczęściej specjaliści zalecają złomowanie gdy:

  • auto od dłuższego czasu nie jest użytkowane, a generuje koszty (związane np. z zajmowanym miejscem parkingowym, garażowaniem czy składkami obowiązkowego OC);
  • stan techniczny uniemożliwia naprawę lub czyni ją całkowicie nieopłacalną, a znalezienie kupca na samochód nie wchodzi w grę;
  • wóz uległ wypadkowi, a towarzystwo ubezpieczeniowe stwierdziło szkodę całkowitą (czyli uznało, że koszty potencjalnych napraw przewyższają wartość rynkową auta).

Oczywiście w każdej z tych sytuacji można również próbować sprzedaży samochodu w skupie.

Jak wygląda procedura złomowania samochodu?

Niestety, samochodu nie można oddać po prostu do najbliższego skupu złomu — demontażu pojazdów może dokonywać jedynie stacja, posiadająca zezwolenie władz wojewódzkich. Warto sprawdzić, czy podmiot, z którym prowadzimy rozmowy, ma takie uprawnienia (korzystanie z usług firmy, która ich nie posiada, może uniemożliwić wyrejestrowanie wozu). My sami, zgłaszając się do stacji demontażu, powinniśmy również posiadać odpowiednie dokumenty. Wymagane będą:

  • dowód rejestracyjny;
  • karta pojazdu;
  • dowód osobisty;
  • dokument, potwierdzający nabycie auta (np. umowa kupna-sprzedaży).

W przypadku złomowania samochodu firmowego konieczne będzie również przedstawienie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Gdzie sprzedać stare auto z zyskiem?

Jak przebiega złomowanie samochodu?

Samochód powinniśmy dostarczyć do stacji demontażu na własny koszt (jeżeli nie może on poruszać się po drodze, konieczne może być zamówienie lawety). Pracownik zakładu, po wykonaniu niezbędnych formalności, pokwituje odbiór wozu i wyda nam zaświadczenie o jego przekazaniu do zezłomowania. W tym momencie dowód rejestracyjny, karta pojazdu i tablice rejestracyjne stracą swą ważność. Nie oznacza to jednak końca całego procesu — konieczne będzie jeszcze wyrejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji (mamy na to 30 dni) oraz zgłoszenie złomowania ubezpieczycielowi, u którego wykupiliśmy OC. Jeżeli opłaciliśmy składki za dłuższy okres, możemy starać się w tym momencie o ich zwrot.

Jaką kwotę można otrzymać za zezłomowany samochód?

Ceny, oferowane przez stacje demontażu, są bardzo różne. Najczęściej można otrzymać:

  • ok. 50 groszy za 1 kilogram masy przy złomowaniu samochodu osobowego;
  • ok. 70 groszy za 1 kilogram masy przy złomowaniu pojazdu ciężarowego.

Od obliczonej w przedstawiony wyżej sposób kwoty stacje odliczają dodatkową opłatę, jeżeli samochód jest niekompletny. Należy też liczyć się z odjęciem od ogólnej masy auta wagi jego niemetalowych części. Cena, jaką stacje demontażu płacą za złomowany samochód osobowy, wynosi więc najczęściej w praktyce od 300 zł do 1000 zł. Warto zauważyć, że w wielu wypadkach większą kwotę można uzyskać, sprzedając auto do skupu. Rozwiązanie takie nie generuje przy tym kosztów, związanych np. z transportem niesprawnego samochodu.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.