Szalejąca inflacja a za nią rosnące ceny paliwa sprawiają, że obecnie niemal każdy poszukuje sposobów na to, jak ograniczyć wydatki na paliwo. Część kierowców rozważa zmianę instalacji na LPG, inni z kolei chętniej korzystają z komunikacji miejskiej, czy wypożyczalni rowerów miejskich i hulajnóg. Czy musimy zatem ograniczyć jazdę samochodem i znaleźć alternatywne rozwiązania w przemieszczaniu się? Niekoniecznie. Istnieją sprawdzone sposoby na to, jak oszczędzać na paliwie, tak aby nasz portfel nie cierpiał za każdym razem, gdy ruszamy w trasę. Faktem jest, że nieodpowiednia jazda może generować wysokie spalanie i tym samym spore wydatki na paliwo. W takim razie, jak jeździć oszczędnie? Przede wszystkim powinniśmy się zapoznać z zasadami tzw. ekojazdy. Wbrew pozorom nie oznacza ona powolnego, wręcz flegmatycznego tempa jazdy, ale jest to styl, który pozwala nie tylko na obniżenie zanieczyszczenia powietrza, ale przyczynia się również do obniżenia zużycia paliwa. Kluczowym elementem jest dynamika jazdy. Powinniśmy jeździć płynnie, starać się utrzymywać stałą prędkość i przede wszystkim wystrzegać się wysokich obrotów. Warto zaznaczyć, że ekonomiczna jazda dla większości pojazdów kończy się na mniej więcej 120 km/h, z kolei gwałtowne i częste hamowanie oraz przyspieszanie generuje największe spalanie. Z tego też powodu to właśnie jazda po mieście w godzinach największego natężenia ruchu sprawia, że zbiornik paliwa szybciej się opróżnia. Ciekawym trikiem na oszczędzanie paliwa jest hamowanie silnikiem. Jest to kolejny z elementów ekojazdy, który polega na puszczaniu pedału gazu, ale przy jednoczesnym nie wciskaniu sprzęgła. Taki sposób nie tylko sprawi, że spalania będzie niższe, ale droga hamowania zostanie skrócona, a jazda stanie się przy tym bezpieczniejsza.
Czy istnieją jeszcze inne sposoby na to, jak wydawać mniej na paliwo?
Oczywiście! Warto zaznajomić się z kilkoma zasadami i stosować je przed każdym wyruszeniem w trasę. Pierwszą zasadą z jaką powinniśmy się zapoznać, jeśli chcemy wiedzieć, jak oszczędzać na paliwie, jest pozbycie się niepotrzebnych rzeczy z samochodu. Często zapominamy o zbędnym balaście, który jeździ z nami w bagażniku, a który bezpośrednio przyczynia się do zwiększonego zużycia paliwa. Oczywiście trudno jest tego uniknąć podczas dłuższych, chociażby wakacyjnych wyjazdów, ale w codziennej jeździe po mieście powinniśmy zredukować ilość przewożonych rzeczy do minimum. Istotną kwestią jest także stan techniczny naszego pojazdu, bowiem wszelkie płyny ustrojowe silnika i filtry wpływają na szybkość zużywania się paliwa. Silnik, aby mógł zachować swoją żywotność potrzebuje do tego niczego innego, jak oczywiście paliwa.
Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?
Nie każdy być może zdaje sobie sprawę, że korzystanie z klimatyzacji i ogrzewania znacząco wpływa na wzrost zużycia paliwa. Jeśli na dworze nie zmagamy się z kolejną falą upałów lub silnymi mrozami, powinniśmy ograniczać wykorzystanie tych funkcji. Faktem jest, że poprawiają one komfort jazdy, ale jeśli chcemy oszczędzić na paliwie, musimy ekonomiczność stawiać ponad nasz komfort. Kolejnym znanym sposobem na to, aby jeździć oszczędniej jest wyłączanie silnika podczas dłuższych postojów. Krótkie przerwy w jeździe nie powinny nas zachęcać do gaszenia samochodu, bowiem jego ponowne uruchomienie prawdopodobnie zużyje więcej paliwa, niż to które zaoszczędzimy przez kilkusekundową przerwę. Ostatnią najważniejszą kwestią, która powinna przykuć naszą uwagę jest stan ogumienia pojazdu. Jest to jeden z głównych czynników, decydujących o bezpieczeństwie jazdy, ale również spalaniu. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiednie ciśnienie w oponach. Im niższe tym większe spalanie i analogicznie, im wyższe ciśnienie tym spalanie jest mniejsze. Oprócz tego ważna jest również zmiana opon na czas. Zarówno opony letnie, jak i zimowe charakteryzują się specyficzną konstrukcją, która wpływa na wzrost zużycia paliwa, jeśli używamy ich podczas niewłaściwego sezonu pogodowego.
Jak łatwo można zauważyć istnieje wiele sposobów, aby ograniczyć wydatki na paliwo. Warto je stosować zarówno podczas codziennej, miejskiej jazdy, jak i dłuższych tras, zwłaszcza teraz, gdy ceny paliwa szaleją. Ecodriving to trend, który zdobywa w Polsce coraz to więcej zwolenników, warto jednak, aby nawyki ekojazdy nie były tylko chwilową modą, ale żeby weszły kierowcom w krew. Wpływają one bowiem nie tylko na mniejsze zużycia jednostki napędowej, ale sprawiają, że nasza jazda staje się bezpieczniejsza.