Każdy kierowca, przynajmniej kilka razy w życiu staje przed wyborem samochodu. Niektórzy użytkownicy pojazdów są przywiązani do danego typu nadwozia, inni, kierowani ciekawością, często eksperymentują. Czasami to zmiany w życiu generują odmienne potrzeby i oczekiwania co do właściwości i użyteczności samochodu. Jaka konstrukcja auta będzie odpowiednia na dany moment? Sprawdźmy czym się różni sedan od hatchbacka.
Cechy charakterystyczne sedana
Charakterystyczną cechą sedana jest trójbryłowe, zamknięte nadwozie z wyraźnie wydzieloną sekcją silnikową, kabiną pasażerską oraz częścią bagażową.
Sedany z reguły występują w wersji czterodrzwiowej. Dzięki temu każdy z pasażerów ma swobodny dostęp do kabiny pasażerskiej.
Sedan to bardzo elegancka limuzyna, gwarantująca wygodę podróżowania i dobre osiągi.
Cechą wyróżniającą sedana jest konstrukcja klapy bagażnika, która otwierana jest samodzielnie, niezależnie od stałej, tylnej szyby. Sedan posiada dużą przestrzeń transportową, mimo, iż dostęp do bagażnika ogranicza niezintegrowana z szybą klapa. W wielu modelach sedana istnieje możliwość złożenia oparcia tylnej kanapy, co umożliwia przewożenie większej ilości ładunków.
Samochody z tym typem nadwozia produkowane są w wielu wersjach co sprawia, że równie często jak modele komfortowe, występują sedany sportowe. Łączą one luksus i przestrzeń limuzyny premium z mocnym silnikiem i stylistyką stosowaną w samochodach coupe. Różnorodność wśród sedanów wynika z ich wielkości, klasy, mocy czy właściwości jezdnych. Sedany często napędzane są na tył lub cztery koła.
Czym wyróżnia się hatchback
Hatchback to konstrukcja dwubryłowa, z wyraźnie wydzieloną częścią silnikową i kabiną pasażerską, tworzącą z tyłem auta jedną całość. Często spotykane są również hatchbacki z nadwoziem jednobryłowym.
Hatchbacki to najczęściej auta miejskie lub kompaktowe, wykorzystywane jako pojazdy rodzinne lub firmowe. Są nieduże, zwinne i zwrotne, idealne do jazdy po zatłoczonym mieście i łatwe w parkowaniu.
Standardowo hatchbacki występują w wersji trzydrzwiowej lub pięciodrzwiowej, przy czym jako trzecie lub piąte drzwi traktowana jest klapa bagażnika, połączona z szybą. Takie rozwiązanie sprawia, że niewielki hatchback może pełnić funkcje transportowe, pozwalając niczym SUV lub kombi, przewozić większe ilości bagaży lub ładunki o sporych gabarytach.
Tylne drzwi hatchbacka umożliwiają swobodny dostęp do bagażnika, ale też bezpośrednio do kabiny pasażerskiej. Dodatkowym atutem aut typu hatchback jest możliwość złożenia drugiego rzędu foteli. Jest to zatem samochód bardzo praktyczny do codziennego przemieszczania się po mieście i stosunkowo wygodny na krótsze trasy.
Różnice pomiędzy sedanem i hatchbackiem
Różnice między sedanem, a hatchbackiem wydają się niewielkie, jednak to warunki życia i pracy użytkownika pojazdu, jego status społeczny, miejsce zamieszkania czy nawet wiek decydują o tym, który typ nadwozia w większym stopniu zaspokoi potrzeby posiadacza samochodu.
Sedan i hatchback to samochody osobowe, znacząco różniące się efektem wizualnym.
A więc – sylwetka eleganckiej limuzyny sedana, kontra minimalizm i funkcjonalność hatchbacka. Hatchbacki nie są jednak tak reprezentacyjne jak sedany. Z kolei w samochodach z nadwoziem sedan, mimo nominalnie większej pojemności przedziału bagażowego, załadunek większego gabarytowo bagażu jest nieco utrudniony.
Hatchback posiada ścięty lub pionowy tył. Z tego względu szyba w klapie bagażnika jest bardziej podatna na zabrudzenia niż w samochodach z innym rodzajem nadwozia. Dlatego została wyposażona w wycieraczkę. W sedanie nie ma takiego problemu. Dłuższy tył chroni łagodnie nachyloną, tylną szybę przed zanieczyszczeniami, co sprawia, że w wyposażeniu sedana tylna wycieraczka nie jest mocowana.
A może coś pomiędzy? Jak wygląda liftback?
Liftback stanowi połączenie cech sedana i hatchbacka. Jego cechą charakterystyczną jest trójbryłowa sylwetka, charakterystyczna dla sedana oraz klapa bagażnika połączona z tylną szybą jak u hatchbacka.
Liftback jest zatem połączeniem wygody podróżowania z większymi możliwościami transportowymi. Hybryda sedana i hatchbacka zachowuje bowiem klasyczny i okazały kształt, a jednocześnie zwiększa funkcjonalność i praktyczne wykorzystanie samochodu.