Sektor transportowy funkcjonuje w warunkach nieustannej presji ekonomicznej i technicznej. Jednym z głównych czynników determinujących efektywność oraz niezawodność floty pojazdów użytkowych jest jakość stosowanego paliwa. Przedsiębiorcy i menedżerowie zarządzający flotą samochodów dostawczych stoją przed wyzwaniem minimalizacji kosztów eksploatacyjnych przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej sprawności technicznej pojazdów. Jaki wpływ na stan floty ma jakość paliwa?
Jakość paliwa a sprawność układu wtryskowego – co musisz wiedzieć?
Układ wtryskowy stanowi niezwykle precyzyjny mechanizm odpowiedzialny za dozowanie paliwa do komory spalania. Jego prawidłowe funkcjonowanie uzależnione jest od parametrów fizykochemicznych paliwa. Producent zbiorników paliwa zwraca szczególną uwagę na fakt, że nawet minimalne zanieczyszczenia mogą powodować mikrouszkodzenia elementów układu wtryskowego.
Nowoczesne wtryskiwacze pracują z mikrometrową dokładnością, wymagając paliwa o najwyższej czystości. Zanieczyszczenia wielkości nawet kilku mikrometrów mogą powodować:
- Nierównomierne rozpylanie paliwa;
- Zwiększone tarcie elementów;
- Przyspieszone zużycie komponentów.
Zanieczyszczone paliwo – przyczyna wielu awarii silników dostawczych
Zbiorniki paliwa w samochodach dostawczych narażone są na szereg czynników mogących wpływać na jakość magazynowanego paliwa. Woda, cząstki mechaniczne, związki siarki oraz produkty degradacji paliwa stanowią poważne zagrożenie dla sprawności silnika.
Praktyka wskazuje, że około 70% nieplanowanych awarii silników w pojazdach użytkowych związanych jest bezpośrednio z niską jakością paliwa. Eksperci wskazują na korzyści, jakie powoduje inwestycja w aluminiowy zbiornik paliwa, minimalizujący ryzyko wystąpienia kontaminacji.
Jak niskiej jakości paliwo wpływa na zużycie i moc silnika?
Paliwo niskiej jakości generuje wielopłaszczyznowe negatywne konsekwencje dla parametrów eksploatacyjnych pojazdu. Obniżona wartość energetyczna oraz podwyższona zawartość zanieczyszczeń przekładają się bezpośrednio na wzrost spalania na trasie nawet o 15-20% w porównaniu do paliwa spełniającego najwyższe normy jakościowe. Następuje też widoczna redukcja mocy silnika, wynikająca z niepełnego spalania oraz powodowania oporów wewnętrznych mechanizmów jednostki napędu.
Zbiorniki paliwa aluminiowe projektowane są z myślą o minimalizacji tego zjawiska poprzez zastosowanie zaawansowanych rozwiązań technicznych.
Filtracja i czystość paliwa – pierwsza linia obrony przed awarią
Sprawny system filtracji stanowi kluczowy element zabezpieczający układ paliwowy. Jego zadaniem jest oczyszczanie paliwa z zanieczyszczeń, osadów i wody przed dostaniem się do silnika. W efekcie zapewniona jest ochrona układu wtryskowego i silnika przed uszkodzeniami, które mogłyby wynikać z obecności drobnych cząstek brudu lub wilgoci w paliwie.
Nowoczesne zbiorniki na paliwo wyposażane są w zaawansowane rozwiązania mikrofiltracji, pozwalające na:
- Eliminację cząstek stałych powyżej 5 mikronów;
- Separację wody i zanieczyszczeń;
- Podtrzymanie parametrów fizykochemicznych paliwa.
Powiększone zbiorniki paliwa z atestem – inwestycja, która się opłaca
Analiza ekonomiczna wskazuje, że inwestycja w wysokiej klasy powiększone zbiorniki paliwa do busów generuje wymierne korzyści. W średniej firmie transportowej eksploatującej 10 pojazdów redukcja kosztów paliwa może sięgać od 8 do 12% rocznie. To nie wszystko! Zmniejszenie postojów związanych z tankowaniem o 25%, spadek zużycia paliwa o około 0,5 litra na 100 km i wreszcie obniżenie rocznych wydatków na naprawy awaryjne do 35 000 PLN!
Proponowane pojemności dla najpopularniejszych modeli samochodów dostawczych:
- VW Crafter pojemność zbiornika paliwa: do 270 litrów;
- Fiat Ducato zbiornik paliwa: do 260 litrów;
- Mercedes Sprinter pojemność baku: do 270 litrów;
- Pojemność zbiornika Renault Master: do 250 litrów.
Znacznym ułatwieniem dla instalatorów są zbiorniki aluminiowe na zamówienie. Poza szybszym montażem zbiorniki cechuje także wyższa odporność na korozję, mniejsza waga oraz przedłużona żywotność w porównaniu do rozwiązań konwencjonalnych.
Co możesz zrobić dziś, by uniknąć kosztownych awarii jutro?
Inwestycja w wysokiej jakości zbiorniki paliwa oraz stosowanie paliw spełniających najwyższe normy są warunkiem bez czego nie ma strategii minimalizacji zakłóceń eksploatacyjnych. Doświadczony producent zbiorników paliwa oferuje rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstw transportowych, jak i klientów indywidualnych.
[ Treść sponsorowana ]